Ápolása

 

A BOXER KÜLÖNÖSEBB ÁPOLÁST NEM IGÉNYEL, HISZ SZŐRZETE RÖVID ÉS TÖMÖTT.

 

Szőrzet
A heti többszöri vagy napi ápolást a szaküzletekben vásárolható gumikesztyűvel tegyük, amin kis dudorok vannak. A rendszeres tisztántartás szép fényes és puha szőrzetet eredményez. Az ezzel való simogatást szeretik a kutyák. A szőrzet állandó tisztítása csökkenti, a boxereknél szinte teljesen megszünteti a szőrzet hullást. A szőrzet ápolása mellett a kutya testén minden változást könnyen felfedezhetünk.

 

Talp
A boxerek talpának karmai maguktól leesnek, ha a kutyánk eleget mozog kemény talajon, utcán, szilárd utakon. Nem szabad nekünk levágni a túl hosszúra nyúlt karmokat, mert kárt okozhatunk, ha szükséges, inkább bízzuk szakemberre. A boxer ún. „macskatalppal” rendelkezik, mely szorosan zár. Gyakran előfordulhat, hogy erdei vagy mezei futkározás alkalmával, de akár az utcán is egy kő szorulhat a karmai közé. Ezt csak akkor vesszük, amikor sántítani kezd. Hosszas, akár gennyesedéssel járó folyamatot is eredményezhet. Ennek elkerülésére, ha észrevesszük, hogy nem áll a lábára vagy emelgeti, azonnal nézzük meg, hogy nincs-e a karmai között kő. Ha már későn vettük észre forduljunk állatorvoshoz.

 

Fog
A fogakkal kevés a tennivaló. Ha kellemetlen szájszagot érzünk, akkor annak valami oka van. Fülgyulladás vagy belső- és külső paraziták, de maguk a fogak is okozhatnak ilyen szagot. Mivel a boxereknél teljesen fedettek könnyen hihetjük, hogy minden rendben van.  Évente minimum egyszer alaposan meg kell vizsgálni őket, ugyanis különösen a kor előrehaladásával a fogínyt beboríthatja lepedék, ami a rossz lehet oka lehet, de kialakulhat fogkő is. A fogkövet állatorvossal távolítassuk el, mert hosszadalmas és fájdalmas fogíny és foggyökérgyulladáshoz is vezethet.

 

Fül
A kutyáknak az orruk mellett a fülük a legérzékenyebb és a legkifejlettebb testrészük, ezért nagyon vigyázni kell a fülükre. Meg kell akadályozni a víz fülbe jutását a fürdésnél is. A piszok bejutása fülgyulladást okozhat. Ilyenkor a fül minden érintésre érzékeny lesz. A kezdeti viszketési inger, később erős fájdalommá válik. Ilyenkor a kutya gyakran rázza a fejét, ferdén és lehajtva tartja, és hátsó lábaival próbálja a fülét vakarni. Elejét vehetjük a bajnak, ha időnként, de nem sűrűn pálcikával eltávolítjuk a felgyülemlett fülzsírt. A fülre semmiképpen nem szabad hintőport vagy kenőcsöket alkalmazni, mert a fület betapaszthatja. Ha fülfájdalomra utaló tüneteket észlelünk, leghelyesebb állatorvosnak megmutatni.

 

Súly
Mivel a boxer idősebb korában gyakran elhízik, ezért súlyát időnként ellenőrizni kell. Jól átgondolt étkezéssel és megfelelő mozgással; játékkal és futtatással megőrizhető az ideális súly.