Egészségvédelem

 

A boxer lelkiismeretes gondozást igényel, hogy jól érezze magát körünkben, egészségesen és életvidáman növekedjék, és naponta sok-sok örömet szerezzen nekünk. Törődésünkre szorul, amihez hozzátartozik a féregtelenítés és a rendszeres védőoltások.

 

Innentől nemcsak boxereseknek ajánlott!

 

Sajnos még mindig nem tulajdonítanak olyan jelentőséget az oltásoknak, mint szükséges lenne. A kutyák számának nagyarányú növekedésével együtt nő a fertőzések száma is. A leggyakoribb és legveszélyesebb fertőzésekről írunk, méghozzá annyit, amennyit egy laikus kutyatartónak ismernie kell.

 

VESZETTSÉG
Az egyik legfélelmetesebb betegség emberben és állatban egyaránt. Vírus okozza. A betegség terjesztői elsősorban a központi idegrendszert támadják meg. Rendszerint nyálon keresztül jutnak be a szervezetbe. Úgy, hogy a fertőzést egy veszettségben szenvedő állat harapása okozza, de akár egy sebnek a megnyalása is átviheti.
A veszettség tünetei az utóbbi években megváltoztak, különösen a háziállatoknál. Dühöngő harapás és őrjöngés már csak ritkán figyelhető meg, ezért manapság már „csendes őrületnek” is emlegetik.
Tünete a kutya megváltozott magatartása, ami az első jele. Majd a végső stádiumban, pedig a bénulás. A veszettséggyanús, vagy a már veszettek kezelése törvényileg tiltott!
A megelőző oltás az egyetlen lehetőség, hogy az emberek és kedvenc állataik védelmét biztosítsuk e szörnyű kór ellen.
A veszettség különösen veszélyes fertőzés, ezért a hatóságok is küzdenek ellene.

 

SZOPORNYIA
Vírusinfekció, amely váltakozó lázzal, köhögéssel, könnyezéssel, bedagadt szemekkel és hasmenéssel jelentkezik. Ez a hurutos stádiuma a szopornyicának, amely ezután átterjed a gyomor- és bélcsatornákra, a légzőszervekre és húgyképző szervekre. Sokszor átvált idegszopornyicává, ami görcsös gyakori rohamokkal, mozgáskoordináció zavarokkal és rángógörcsökkel jár. Ha a szopornyicavírusok az idegrendszert is megtámadják, a kutya megmentése lehetetlen.
A szopornyica az egész világom rettegett betegség, melyet nehéz kezelni, főleg a kutyát megmenteni.
Egyetlen megbízható intézkedés ellene a megelőző védőoltás.

 

HEPAPTITIS
Vírusinfekció, amely lázzal jelentkezik, gyulladások kísérik az orrban és a torokban. Bélzavarokkal összekötött hasmenés következik ezután. Tipikus tünet az erős fájdalom a hasban. A megbetegedés legtöbbször fiatal kutyáknál lép fel, de ennek ellenére jelentkezhet bármelyik korban. A gyógyulás után az infekció utókövetkezményeként szaruhártyahomály léphet fel, ami miatt a kutya egyáltalán nem, vagy alig lát.
Ajánlatos a megelőző védőoltás.

 

LEPTOSPIROZIS (stuttgarri kutyafertőzés)
Nem vírusos megbetegedés. A betegséget először az1898-as stuttgarti kutyakiállítás után észlelték, mint fertőzést. Rendszerint a hátsó lábak gyöngesége az első tünet. Ezt követi a hányás, étvágytalanság, fáradékonyság, szájszárazság, gyomor-bél és vese megbetegedések. Mozgászavarokkal társul. Végső esetben a sárgaságot is okozhat. Terjesztői legtöbbször egerek és patkányok.
Itt is eredményes a megelőző védőoltás.

 

PARVOVÍRUS (macskafertőzés)

Nemrég óta ismert, rendkívül fertőző betegség. Vírus okozza, és rendszerint halálos kimenetelű. Az első karakterisztikus jegye erős hányás és véres hasmenés, a táplálék teljes elutasítása, bágyadtság.
Megelőző intézkedésként a kiskutyákat 8 hetes korban be kell oltatni, majd 16 hetes korban meg kell ismételni, de a vemhes szuka oltása is elengedhetetlen.