Maffia & Rocky

 

Két szép kiscica, akik közönséges házimacskák.

 

Egész picik voltak, mikor hozzánk kerültek, még a mamájuknak kellett volna gondoskodnia róluk. Ha nem hozzuk el őket, akkor agyonütötték volna mindkettőt. Éhesek voltak és csupa bolha volt mindkettő! Az első napokban csak ettek és aludtak, még álmukban is sírtak.

Pár nap alatt megnyugodtak, és aranyos játékos cica lett mindkettő. A napjaik java részét a kerti kiülő tetején való szundikálással töltik. Van picilabdájuk és egy fonott kötelük, amikkel jól eljátszanak. Már tudnak fára mászni, és szerencsére le is tunak jönni, eleinte úgy kellett levenni őket... Fedezik fel a környezetüket, kiváncsiak, érdeklődőek, és nagyon hízelgősek.

Esténként a tónál és a sziklakertnél játszanak, szeretnék elkapni a szitakötőket; a parton szaladgálnak, hogy hol tudnák elérni őket. A kutyáinktól nem félnek, hisz nem bántják őket, sőt, néha oda is bújnak hozzájuk.

Macskaismertető:

A MACSKA HÁZIASÍTÁSA ÉS TÖRTÉNETE
A macska háziasítása rendkívül sokáig tartott, kezdete az ember letelepedésének időszakára tehető.
Egyre több bizonyíték kerül elő, melyek azt bizonyítják, hogy a folyamat már jóval előbb elkezdődött, mint ahogyan azt ma gondoljuk. Különböző maradványokat találtak Jerikó mellett, melyek korát 9000 évesre becsülik. Egy ideig nem volt bizonyíték arra, hogy ezek valóban háziasított állatok lehettek, de feltártak egy egykori kőkorszaki település temetőjében egy sírt, amelyben az eltemetett ember mellett egy macska csontjait is megtalálták. Anatóliában is találtak olyan, körülbelül i. e. 6000 táján készült szobrokat, amelyek macskával játszó asszonyokat ábrázolnak. Ezek alapján feltételezhető, hogy a macska háziasítása Elő-Ázsia területén már 9500 évvel ezelőtt is elkezdődhetett.
Az ókori Egyiptomból az ember és a macska közötti kapcsolatot igazoló első leletek az Ó- és Középbirodalom közötti időszakban keletkeztek, mikor a macska háziasítása már valószínűleg megtörtént. Egyiptomban szent állatként – Básztet szent állataként – tisztelték, elpusztításuk halálbüntetést vont maga után.
Saját kultuszuk alakult ki, később azonban már amiatt is tenyésztették a macskákat, mert magtáraikból távol tartották az egereket és más rágcsálókat.
Számos kínai rajz bizonyítja, hogy a távol-keleten már i. e. 1500 körül ismerték a macskát, amely kezdetben a gazdagok státusszimbóluma volt, majd a későbbiekben az értékes selyem kártevőktől való megvédéséhez használták fel. Japánban a szent iratok megóvásában nyújtott segítséget.
Az ókori görögök és rómaiak az egyiptomiakhoz hasonlóan nagy tiszteletben tartották őket. Európában már az i. e. 5. században megjelentek a macskák, melyek génállományát a későbbiekben az európai vadmacskával történő kereszteződés gazdagította. Egyiptomból az akkortájt féltve őrzött macskák első példányait a görögök csempészték ki, és mire a fáraó csapatokat küldött a visszaszerzésükre, már megkezdődött az állatok terjesztése. Britanniába, ahogy Pannóniába is, az első példányokat a rómaiak vitték be, akik számára az eleinte luxusállatként tartott macskák a szabadság és a függetlenség jelképévé váltak.
A kora középkorban a macskák Európa-szerte elterjedtek, mivel egyértelműen hasznosnak bizonyultak a földműveléssel foglalkozó területeken és a városokban is. A 9-10. század táján élt walesi uralkodó, Hywel Dda (avagy Jó Hovel) még törvényben tiltotta meg a macskák bántalmazását és elpusztítását. Ekkoriban Angliában a ritka és értékes macskák még az udvari nemesség hölgytagjainak társállataiként éltek. A későbbiekben azonban a keresztény egyház a sátán képmásának, valósággal a gonosz megtestesülésének kezdte tekinteni őket. Azt is hirdették, hogy a boszorkányok éjszaka macska alakját öltik magukra. VIII. Ince pápa pogány állatoknak kiáltotta ki őket, és ezzel hivatalosan is megkezdődött az évszázadokon át tartó üldözésük. Számuk gyors ütemben csökkent, ennek hatására az egerek és a patkányok óriási számban elszaporodtak, és egyúttal ez tehető felelőssé a járványok, köztük a pestis megjelenéséért is.
A kor előre haladásával az emberek egyre jobban felismerték hasznukat, tartásuk ismét természetessé vált. Tudatos tenyésztésük kezdete a 19. századra tehető. 1871-ben került sor az első európai macskakiállítás megrendezésére, a londoni Crystal Palace-ben.
A 20. századra az egyik leggyakoribb háziállattá vált. A becslések alapján a kedvtelésből tartott egyedek száma az 1990-es években a történelem során először haladta meg a kutyákét, a 21. század elejére pedig a házimacskák létszáma világszerte meghaladta az 500 milliót is.
ANATÓMIA
A macskák sportos alkatúak, testük gyors, intenzív tevékenységre alkalmas, így ideális a ragadozó életmódhoz. Jó futók, rövidtávon képesek elérni az akár 50 km/h-s sebességet is. Ízületeik hajlékonyak, hosszú lábaikkal, rugalmas erős izmaikkal remekül ugranak, képesek függőlegesen felfelé a kerítésekre vagy falakra akár két méter magasságba is felugrani, álló helyzetből. Emellett igen jó az egyensúlyérzékük (egyensúlyuk megtartását hosszú hajlékony farkuk is segíti), reflexeik gyorsak.
A macskák más állatokhoz képest meglehetősen sok időt töltenek alvással, különösen idősebb korukban. A napi alvásigényük körülbelül 12-16 óra, de átlagosan 13-14 órát alszanak, némelyikük azonban akár napi 20 órát is képes alvással eltölteni. A macska időnként félálomban pihen, ehhez általában a lábait behajlítva lekuporodik, ill. lefekszik, szemeit behunyja, füleit előre vagy a zajok irányába fordítja. A félálomban töltött idő végén rendszerint alvó pózt vesz fel (például összegömbölyödik), majd elalszik. Az alvó állat számára a zaj vagy egyéb zavaró körülmény hatására történő hirtelen felébredés stresszt okozhat.
A macska vérmérséklete nagyban függ fajtájától, illetve tartási körülményeitől. A soványabb példányok általában aktívabbak testesebb társaiknál.
VADÁSZAT ÉS ÉTREND
A nagymacskákhoz hasonlóan a házimacskák is hatékony vadászok. Gerinces zsákmányukat a leopárdoknál és a tigriseknél megfigyelhető taktikával lesből támadva teszik mozgásképtelenné, majd hosszú szemfogukkal megsebzik a gerincvelőt, illetve a nyaki verőeret vagy a nyaki gyűjtőeret átszakítva súlyos vérzést okoznak, esetleg a légcső összezúzásával megfojtják áldozatukat.
A jól táplált házimacskák is vadásznak a környezetükben élő madarakra, egerekre, patkányokra és más kisebb állatokra. Gyakran előfordul, hogy meg is mutatják zsákmányukat a gazdájuknak. Ennek oka nem tisztázott, de a barátságos magatartás gyakran társul ezzel a viselkedéssel. A macskák talán dicséretet remélnek a csoporthoz való tartozás effajta szimbolikus kinyilvánításáért. Némelyik elmélet szerint azonban a macskák abból, hogy embertársaik a nap nagy részét távol töltik tőlük, arra következtetnek, hogy vadászattal töltik az idejüket, és ezért vannak bővében az ételnek. Zsákmányuk odaajándékozásával csupán szeretnének hozzájárulni az élelmezéséhez.
HIGIÉNIA
Köztudott, hogy a macskák rendkívül igényesek a tisztaságot illetően, körülbelül az életük 30%-át töltik tisztálkodással. A mosakodás elősegíti a test melegének megőrzését, eltávolítja az élősködőket és serkenti a bőr vérkeringését. Nyelvük papilláival és nyáluk használatával tartják tisztán bundájukat. Némelyik macska szívesen mosdatja a fajtársait vagy akár a gazdáját is. A macskák körülbelül ugyanannyi folyadékot veszítenek mosakodás közben, mint a vizelés során, ezért fontos hogy a folyadék pótlására mindig álljon a rendelkezésükre friss, tiszta ivóvíz.